Γίνεται… Τούρκος!

Παναθηναϊκός – Νταρουσάφακα με επιστροφή, αν ο Νίκος Παππάς σκοράρει τουλάχιστον 12 πόντους απόψε.\r\n\r\nΌταν βρίσκει τους γείτονες, ο Παναθηναϊκός γίνεται εξαιρετικά κακός… οικοδεσπότης, δημιουργώντας τρομερή παράδοση κόντρα σε ομάδες από την Τουρκία. Ειδικά στο ΟΑΚΑ, μόνο μία φορά κατάφερε ομάδα από την Τουρκία να δραπετεύσει με το ροζ φύλλο! Το ημερολόγιο σημάδευε την 6η Μαρτίου 2006, όταν η Εφές παρουσιάστηκε στο Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών κι όχι μόνο δεν ηττήθηκε, αλλά ελέγχοντας το ματς από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, πέρασε νικηφόρα με 73-76!\r\n\r\nΗ ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πληγώθηκε από τους 27 πόντους του Αντόνιο Γκρέιντζερ, ο οποίος μάλιστα αγωνίστηκε και τα 40 λεπτά του αγώνα, ωστόσο εκείνη η ήττα έμελλε να είναι η μοναδική για τους «πράσινους». Συγκεκριμένα, κόντρα σε Φενέρ, Εφές, Νταρουσάφακα, Γαλατάσαραϊ και Καρσίγιακα, μετρώντας από το 2000 και μετά, το ρεκόρ τους διαμορφώνεται στο 21-1! Παναθηναϊκός – Νταρουσάφακα με επιστροφή, αν ο Νίκος Παππάς σκοράρει τουλάχιστον 12 πόντους απόψε. \r\n\r\nΑπόψε, θα κληθεί να φανεί ακόμα μια φορά… αφιλόξενος, υποδεχόμενος την Νταρουσάφακα, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται ξανά, μετά τις περσινές μάχες στο Top 16. Αμφότερες βρήκαν νικητή τον Παναθηναϊκό, με το «τριφύλλι» να επικρατεί στο ΟΑΚΑ 82-79, αλώνοντας και την Πόλη στις 24 Μαρτίου (84-86). Μάλιστα, αυτή δεν ήταν η μοναδική ελληνοτουρκική μάχη στο Top 16,  καθώς πλην της ομάδας του Μπλατ -πλέον-, αντιμετώπισε τόσο την Εφές (83-78), όσο και τη Φενέρ (76-71), πετυχαίνοντας ισάριθμες νίκες στην Αθήνα. Παναθηναϊκός - Νταρουσάφακα άσος στο 1.43.\r\n\r\nΣτον αντίποδα, η Νταρουσάφακα έρχεται από την ήττα στον εμφύλιο με την Γαλατασαράι, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα της εκτός έδρας στη φετινή διοργάνωση. Σε τέσσερα ματς, η ομάδα του Μπλατ μετρά τρεις νίκες,  ενώ την περασμένη εβδομάδα σταμάτησε το μικρό 3-0 που έτρεχε, επικρατώντας κατά σειρά των Ζαλγκίρις, Μπάμπεργκ και ΤΣΣΚΑ. Παναθηναϊκός – Νταρουσάφακα διπλό με πλεονέκτημα 6.0 πόντων στο 1.91.