Κλείνουν θέση

Κροατία – Ιταλία συγκρούονται στο Πιεμόντε με έπαθλο το ένα από τα τρία εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας.\r\n\r\n\r\n\r\nΣυμπλήρωσε σχεδόν έναν χρόνο αήττητη σε επίσημα και φιλικά παιχνίδια. Η Ιταλία, μετά την ήττα στην παράταση από τη Λιθουανία στο περσινό Eurobasket (85-95), πέτυχε οκτώ σερί νίκες, με αποκορύφωμα το τρία στα τρία στο Προλυμπιακό Τουρνούα που διοργάνωσε. Σε όλες τις περιπτώσεις, οι «ατζούρι» κράτησαν τον αντίπαλο κάτω από τους 60 πόντους, με πιο πρόσφατο το χτεσινοβραδινό άνετο 79-54 επι των Μεξικανών. Στο 1.30 προσφέρεται η τιμή νίκης για την ομάδα του Μεσίνα, σε μια αναμέτρηση που είναι διαθέσιμη και σε live streaming από την Sportingbet, όπως και όλες οι μάχες των τριών Προολυμπιακών τουρνουά σε Σερβία, Ιταλία και Φιλιππίνες.\r\n\r\nΣτην αντίπερα όχθη, η Κροατία εμφανίστηκε χωρίς τον Αντε Τόμιτς στο παρκέ, ωστόσο έφτασε μια ανάσα από το Ρίο, μετρώντας δύο νίκες και μια ήττα στο τουρνουά. Χτες το απόγευμα επιβλήθηκε της Ελλάδας με 61-66, σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε να ελέγχει αρχικά. Προηγήθηκε με 24 πόντους διαφορά και μάλιστα σημείωσε 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως είδε τον αντίπαλο να επιστρέφει, προηγούμενος 46-48 στο μέσο της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Πέτροβιτς έτρεξαν νέο σερί, απέδωσαν καλά στην άμυνα και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο, αποδεικνύοντας πως η άμυνα συνιστά εφαλτήριο νίκης. Μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός ότι δέχονται μόλις 60.0 πόντους ανά παιχνίδι στο τουρνουά, με το under 138.5 σήμερα να αποδίδει 1.80.\r\n\r\nΚροατία – Ιταλία συναντήθηκαν και στον όμιλο του τουρνουά, με τους οικοδεσπότες να επικρατούν 67-60, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση μετά το 2013 και το Κροατία – Ιταλία 76-68, στο πλαίσιο του Eurobasket 2013.