Μια σειρά… déjà vu!

Ολυμπιακός και Εφές ερίζουν για ένα εισιτήριο στο Final 4 της Κωνσταντινούπολης, σε μια σειρά… déjà vu του 2013!

Από το 2000 και μετά, Ολυμπιακός και Εφές έχουν συναντηθεί, ούτε λίγο, ούτε πολύ 29 φορές στην Turkish Airlines Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να μετρούν 15 νίκες και την τουρκική ομάδα 14. Στην κανονική περίοδο, η ομάδα του Σφαιρόπουλου επιβλήθηκε 90-66 στο ΣΕΦ, γνωρίζοντας την ήττα στην Πόλη με 77-69, σε μια αναμέτρηση όμως που μόνο η τουρκική ομάδα είχε κίνητρο νίκης.

Θα λύσουν τις διαφορές τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης, με έπαθλο το εισιτήριο για το Final 4 της Κωνσταντινούπολης, σε μια σειρά… déjà vu της σεζόν 2012-13! Και τότε, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το πλεονέκτημα έδρας, στον δρόμο για το Final 4 του Λονδίνου,  ξεκινώντας με δύο νίκες στο ΣΕΦ. Στην πρεμιέρα της σειράς, επιβλήθηκαν 67-62 με 26 πόντους του Πρίντεζη, κάνοντας το 2-0 αρκετά πιο εύκολα δυο μέρες αργότερα (71-53, Σπανούλης 15 πόντοι, 8 ασίστ), πριν απαντήσει η Εφές με δύο νίκες επί τουρκικού εδάφους.

Μπαρτσελόνα - Γιουβέντους με πριμ 5%, ακόμα καλύτερες αποδόσεις και απεριόριστα ειδικά στοιχήματα. (21+)

Οι παίκτες του Μαχμούτογλου έκαναν το 2-1 με τους Γκόρντον, Σαβάνοβιτς, Ερντέν, Φάρμαρ σε εξαιρετικό βράδυ και έφτασαν στο 2-2 με το ίδιο καρέ σε ρόλο πρωταγωνιστή, γυρίζοντας μάλιστα ματς επτά πόντων στο τελευταίο δίλεπτο. Με 1:29 να απομένει στο ρολόι, ο Εισι Λο ευστόχησε σε δύο βολές  κι έγραψε το 66-73 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αντί να «σφραγίσει» το εισιτήριο έμεινε χωρίς πόντο στο υπόλοιπο του αγώνα, για να ηττηθεί στο φινάλε (74-73).

Στις 26 Απριλίου 2012, μπροστά σε 11,245 φίλους τους, οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν στο παρκέ με στόχο τη νίκη που θα τους έστελνε στο Λονδίνο. Το ντέρμπι κρατούσε… καλά για 30 λεπτά, με την Εφές να παραμένει μέσα στο ματς, στηριζόμενη στα σουτ τριών πόντων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ευστόχησε μόλις σε ένα,  και οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 28-17 για το τελικό 82-72 που τους έστειλε συστημένους στο… Λονδίνο και άνοιξε τον δρόμο για την back to back κατάκτηση της Turkish Airlines Euroleague!

Ολυμπιακός - Εφές Αναντολού με επιστροφή στοιχήματος, αν ο Σπανούλης αναδειχτεί πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης (21+).

Κερδίστε ένα διπλό εισιτήριο για το Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε!