Ανοιχτοί λογαριασμοί

Ρόμα – Πόρτο συγκρούονται στο Ολίμπικο με έπαθλο την πρόκριση στους ομίλους του Champions League, στη ρεβάνς του 1-1 στο Ντραγκάο πριν από μία εβδομάδα.

\r\nΣτην Πορτογαλία, η Ρόμα ευτύχησε να προηγηθεί με το αυτογκόλ του Φελίπε μόλις συμπληρώθηκαν 21 λεπτά στο ματς. Πριν το ημίχρονο, οι «τζιαλορόσι» έμειναν με παίκτη λιγότερο  -αποβλήθηκε ο Βερμάαλεν- και στο 61’, η Πόρτο έφτασε στην ισοφάριση για να παραμείνει ζωντανή ενόψει της ρεβάνς.\r\n\r\nΤο φιλμ του αγώνα στο Ντραγκάο εκτυλίχθηκε αφήνοντας ανοιχτά μέτωπα και λογαριασμούς στις δύο ομάδες. Για την Πόρτο, το τελικό 1-1 ήταν πρώτο θετικό αποτέλεσμα που παίρνει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, μετά από τέσσερις «κολλητές» ήττες. Οι «δράκοι» είδε την Ντόρτμουντ να επικρατεί δις, ενώ έκλεισαν την προσπάθειά της στους ομίλους πέρσι με ήττες από Ντινάμο Κιέβου και Τσέλσι. Σε απόδοση 4.00 βρίσκεται το ενδεχόμενο να «σπάσουν το ρόδι» απόψε, ενώ στο 3.50 προσφέρεται η ισοπαλία στην Sportingbet.\r\n\r\nΑπέναντι σε σύνολα από την Ιταλία πάντως δεν έχουν και τις καλύτερες αναμνήσεις οι Πορτογάλοι, καθώς νίκησαν μόλις σε 7 από τα 27 παιχνίδια που έδωσαν σε όλες τις διοργανώσεις. Παρομοίως και εκτός έδρας, καθώς έφυγαν με τη νίκη στις αποσκευές τους μόλις σε 3 από τις 12 περιπτώσεις. Ελαφρώς καλύτερο το ρεκόρ της Ρόμα, το ενδεχόμενο νίκης της οποίας αποδίδει απόψε 1.83, καθώς οι «ρωμαίοι» έχουν απολογισμό πέντε νίκες, 6 ισοπαλίες και 3 ήττες απέναντι σε ομάδες από την άκρη της Ιβηρικής, ενώ στο Ολίμπικο μόνο μία φορά έφυγαν ηττημένοι (3 νίκες, δύο ισοπαλίες).\r\n\r\nΤο ζευγάρι Ρόμα – Πόρτο δεν συναντάται για πρώτη φορά στην Ευρώπη, καθώς οι δύο τους αναμετρήθηκαν στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων της σεζόν 1981-82, με την Πόρτο να επικρατεί χάρη στο εντός έδρας 2-0, αποσπώντας 0-0 εκτός έδρας στη ρεβάνς.\r\n\r\nΠόρτο – Ρόμα   1-1