Και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί

Ο Γκάρι Λίνεκερ το είπε και έγινε… σλόγκαν. Τα «πάντσερ» επιβεβαίωσαν τον Αγγλο φορ και τις τρεις φορές που συνάντησαν τους «τρικολόρ» σε νοκ άουτ ματς μεγάλης διοργάνωσης.  Θα διατηρηθεί και απόψε η παράδοση στα Γερμανία - Γαλλία, ή θα τα καταφέρουν οι «τρικολόρ»;\r\n\r\nΔεν είναι και λίγες οι αναμετρήσεις Γερμανία - Γαλλία, καθώς ούτε λίγο, ούτε πολύ, οι δύο ομάδες συναντώνται απόψε για 28η φορά στην ιστορία τους. 12 νίκες μετρούν οι «τρικολόρ», 9 τα «πάντσερ», ενώ έξι έληξαν ισόπαλα. Παρόλα αυτά, οι Γερμανοί χαμογέλασαν και στα τρία παιχνίδια των δύο ομάδων σε νοκ άουτ.\r\n\r\nΗ αρχή έγινε στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας πριν από 34 χρόνια. Το ημερολόγιο σημάδευε την 8η Ιουλίου 1982 στο «Ραμόν Σάντες Πιθχουάν» της Σεβίλλης. Το 1-1 του 90λεπτου ακολούθησαν τέσσερα γκολ στην παράταση, με την Γερμανία τελικά να φτάνει στον τελικό, χάρη στη διαδικασία των πέναλτι.\r\n\r\nΓερμανία - Γαλλία           3-3 (1-1 κ.ά., 5-4 στα πέναλτι)\r\n\r\nhttps://www.youtube.com/watch?v=qBCf-r1ACc4\r\n\r\nΤέσσερα χρόνια αργότερα, τέθηκαν αντιμέτωπες και πάλι στους «4» ενός Μουντιάλ. Τότε, το σκηνικό στήθηκε στο Μεξικό και την Γουαδαλαχάρα. Και πάλι η «νάσιοναλμάντσαφτ» έφτασε στη νίκη, ανοίγοντας νωρίς το σκορ με τον Μπρέμε (9’), ενώ το εισιτήριο «σφράγισε» ο Ρούντι Φέλερ με γκολ στο 90’.\r\n\r\nΓαλλία - Γερμανία           0-2\r\n\r\nhttps://www.youtube.com/watch?v=5J5SrBKKsn8\r\n\r\nΚαι στις δύο περιπτώσεις, οι Γερμανοί δεν έφτασαν ως την κατάκτηση του τροπαίου, δημιουργώντας μια μίνι… κατάρα! Τα «πάντσερ» την… έσπασαν προ διετίας στη Βραζιλία, φτάνοντας ως το Εβερεστ του παγκόσμιου φούτμπολ. Βέβαια, οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στους «8», με τον Χούμελς να χαρίζει την πρόκριση στην ομάδα του, σκοράροντας με το κεφάλι μετά από ασίστ του Τόνι Κροος μόλις στο 12ο λεπτό του ματς.\r\n\r\nΓαλλία - Γερμανία           0-1\r\n\r\nhttps://www.youtube.com/watch?v=4l_lv3F66XA\r\n\r\n \r\n\r\n