Πρώτη φορά μετά το 2013!

Εσθονία - Ελλάδα απόψε στο Ταλίν και η «γαλανόλευκη» ψάχνει το 3/3 στον προκριματικό, πρωτίστως για να πιστοποιήσει πως η τριετία - εφιάλτης ανήκει στο παρελθόν.\r\nΤο συγκρότημα του Σκίμπε έρχεται από τέσσερις «κολλητές» νίκες, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, το καλύτερο σερί της από το δεύτερο εξάμηνο του 2013 και μετά. Τότε, με προπονητή τον Φερνάντο Σάντος, έτρεξε νικηφόρο σερί επτά αγώνων, επιτρέποντας μάλιστα μόλις ένα τέρμα σε 630 αγωνιστικά λεπτά!\r\n\r\nΑπόψε, ο άσος για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ελλάδας προσφέρεται σε απόδοση 1.85, με τον άσο και το Χ να τιμώνται σε απόδοση 5.00 και 3.30 αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, έσπασαν το ρόδι στην προκριματική φάση, λυγίζοντας το αδύναμο Γιβραλτάρ (4-0), για την πρώτη νίκη τους μετά από τέσσερα διαδοχικά ανεπιτυχή αποτέλεσματα. Μάλιστα σημείωσαν τέσσερα τέρματα, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά μετά από τον Σεπτέμβριο του 2011, όταν -για τα προκριματικά του Euro 2012, επιβλήθηκαν της Βορείου Ιρλανδίας με 4-1.\r\n\r\nΟι δύο ομάδες δεν αναμετρώνται για πρώτη φορά στην ιστορία τους, καθώς συναντήθηκαν μέσα σε μια τριετία, δύο φορές σε φιλικό. Η αρχή έγινε στις 18 Δεκεμβρίου 1999 στα Τρίκαλα, με τους δύο αντιπάλους να προσφέρουν πλούσιο θέαμα και ένα χορταστικό 2-2 (Γεωργιάδης και Λυμπερόπουλος τα γκολ των γηπεδούχων). Στο 2.60 βρίσκουμε το over 2.5 και στο 2.25 το goal/goal για τις Εσθονία και Ελλάδα που το επιβεβαίωσαν και δύο χρόνια αργότερα. Το ημερολόγιο έγραφε 10 Νοεμβρίου 2001, όταν στη Νέα Φιλαδέλφεια, η Ελλάδα έβρισκε τέσσερα γκολ σε 39 λεπτά (Νικολαϊδης 6’,9’, Τσιάρτας 24’, Μαχλάς 39’) για να επικρατήσει τελικά εύκολα με σκορ 4-2.