Ρονάλντο vs Μπέιλ, «βασιλική» μάχη

Οι δύο σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης ετοιμάζονται για τη μεταξύ τους μονομαχία, με έπαθλο ένα εισιτήριο για τον τελικό του Euro 2016. Πορτογαλία - Ουαλία απόψε και το ερώτημα παραμένει. Ρονάλντο ή Μπέιλ;\r\n\r\n\r\n\r\nΒρέθηκαν σε ένα σχετικά ευνοϊκό ταμπλό, ωστόσο το γεγονός ότι στην πρώτη παρουσία τους σε μεγάλη διοργάνωση φτάνουν στον ημιτελικό λέει πολλά για την αξία του… ανδραγαθήματος.\r\n\r\nΟ Γκάρεθ Μπέιλ και η Ουαλία ετοιμάζονται για το μεγαλύτερο ματς της ζωής τους μέχρι το… επόμενο, διαθέτοντας την δεύτερη καλύτερη επίθεση στο τουρνουά (10 τέρματα). Μάλιστα, ο σταρ της Ρεάλ είναι πρώτος στα σουτ on target στο θεσμό με 14, αποτελώντας τον βασικό επιθετικό άξονα των «δράκων». Σε απόδοση 2.90 προσφέρεται το ειδικό στοίχημα να βρει δίχτυα ο Μπέιλ σε οποιοδήποτε σημείο του ματς, ενώ το ενδεχόμενο να ανοίξει το σκορ αποδίδει 4.00.\r\n\r\nΤο συγκρότημα του Κόουλμαν βρίσκεται ένα βήμα πριν τον τελικό, επικρατώντας της Βορείου Ιρλανδίας στους «16», πριν υποτάξουν το Βέλγιο στους «8», σε μια αναμέτρηση μάλιστα που βρέθηκαν 1-0 πίσω στο πρώτο μέρος.\r\n\r\nΑπέναντί της θα βρει ένα σύνολο που διατηρεί ένα μάλλον ιδιότυπο ρεκόρ. Η Πορτογαλία ετοιμάζεται για το 34ο παιχνίδι της σε τελική φάση Euro, μετρώντας τα περισσότερα από κάθε άλλη Εθνική ομάδα που δεν έχει φτάσει ποτέ στην κατάκτηση του τροπαίου.\r\n\r\nΕφτασε στους «4» χωρίς να επικρατήσει σε 90λεπτο, παραχωρώντας τρεις ισοπαλίες στον όμιλο, επιβλήθηκε 1-0 στην παράταση της Κροατίας, ενώ στα προημιτελικά έκαμψε την αντίσταση των Πολωνών στα πέναλτι. Τα τρία τελευταία νοκ άουτ παιχνίδια που έδωσε οδηγήθηκαν στην παράταση, με την ισοπαλία απόψε να προσφέρεται σε απόδοση 3.00.\r\n\r\nΠορτογαλία - Ουαλία συναντώνται για τέταρτη φορά στην ιστορία τους, με τους Ιβηρες να μετρούν μία νίκη και τους Ουαλούς μία. Οι μεταξύ τους αναμετρήσεις έχουν γκολ, καθώς συνολικά οι δύο ομάδες βρήκαν 11 φορές τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα. Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως οι Πορτογάλοι σκόραραν τουλάχιστον μία φορά σε κάθε ένα από αυτά.