Στη φλεγόμενη Τούμπα…

… ΠΑΟΚ - Αγιαξ απόψε, με το «Δικέφαλο» να κυνηγά μια πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League, εξασφαλίζοντας παράλληλα και τη συμμετοχή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις το χειμώνα.\r\n\r\n\r\n\r\nΤο πρώτο δείγμα αποδείχτηκε πέρα για πέρα θετικό. Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Ολλανδία με στόχο να πάρει θετικό αποτέλεσμα από το άντρο του Αγιαξ, και ει δυνατόν να βρει ένα τέρμα. Τους πέτυχε αμφότερους, και μάλιστα προηγήθηκε μέσα στην Αμστερνταμ Αρίνα με το υπέροχο, όσο και δύσκολο τέρμα του Τζαλμά στο 27ο λεπτό. Οι παίκτες του Ιβιτς κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 58’. όταν ένα μακρινό σουτ του Ντόλμπεργκ έφερε το 1-1, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. H Sportingbet, Χρυσός Χορηγός της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, προσφέρει σε απόδοση 1.85 την πρόκριση του Δικεφάλου, ενώ η ίδια είναι και η αντίστοιχη για τους Ολλανδούς.\r\n\r\n26/07/2016         Αγιαξ - ΠΑΟΚ    1-1\r\n\r\nhttps://www.youtube.com/watch?v=kVCMvQyEm5A\r\n\r\nΟι δύο ομάδες δεν είναι η πρώτη φορά που θα τεθούν αντιμέτωπες στα προκριματικά του Champions League, καθώς συναντήθηκαν τη σεζόν 2010 - 11. Μάλιστα, όπως τώρα, το πρώτο παιχνίδι έλαβε χώρα στην Ολλανδία και έληξε ισόπαλο 1-1, με τον Αίαντα όμως να ανοίγει το σκορ με τον Σουάρες και τον Βλάνταν Ιβιτς να ισοφαρίζει.\r\n\r\n28/07/2010         Αγιαξ - ΠΑΟΚ    1-1\r\n\r\nhttps://www.youtube.com/watch?v=lF4F7z9wcQI\r\n\r\nΜια εβδομάδα αργότερα στο γήπεδο της Τούμπας, η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους Θεσσαλονικείς, με τον Βιεϊρίνια να ανοίγει το σκορ, πριν καν συμπληρωθούν 20 λεπτά στο ματς. Παρά το ονειρικό ξεκίνημα, η αναμέτρηση δεν εξελίχτηκε καλά για το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη, καθώς οι Σουάρες, Ντε Γιονγκ γύρισαν το σκορ, ενώ ένα λάθος του Χαλκιά στρίμωξε τον ΠΑΟΚ στο καναβάτσο. Το 3-1 έμοιαζε καταδικαστικό, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση στο 90’ με τον Ιβιτς κι ενώ δέκα λεπτά νωρίτερα, ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.\r\n\r\n04/08/2010         ΠΑΟΚ - Αγιαξ    3-3\r\n\r\nhttps://www.youtube.com/watch?v=7c1RI-oCysk\r\n\r\n