Τείχος α λα ιταλικά!

Πόσες… ώρες έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του Τζιανλουίτζι Μπουφόν; Πόσες φορές κατάφερε μια ομάδα να ανατρέψει το 0-2 του πρώτου αγώνα στο Champions League; To Sportingblog, έψαξε βρήκε και σας παρουσιάζει τις απαντήσεις.

Γιουβέντους – Μονακό με επιστροφή στοιχήματος, αν ο Ιγκουαΐν ή ο Μ’Μπαπέ ανοίξουν το σκορ στον ημιτελικό (21+).

Ο Ιγκουαΐν βρήκε δίχτυα δύο φορές στο Πριγκηπάτο, χαρίζοντας στη Γιουβέντους προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Champions League. Ο Αργεντινός βέβαια, είδε τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν να κατεβάζει ρολά ακόμα μια φορά στη διοργάνωση, με τους «μπιανκονέρι» να διατηρούν ανέπαφη την εστία τους για 621 λεπτά, ήτοι κάτι περισσότερο από 10 ώρες παιχνιδιού! Βέβαια, δεν αγωνίστηκε σε όλα ο Τζίτζι Μπουφόν, με τον Ιταλό πορτιέρε να κάθεται κάτω από το γκολπόστ σε 531 από αυτά. Το απόλυτο ρεκόρ στη διοργάνωση κατέχει ο Γενς Λέμαν της Αρσεναλ με 853 λεπτά, με τον Εντουιν Φαν Ντε Σαρ να ακολουθεί με 658.

Παίξε νόμιμα στη Eurovision με ακόμα καλύτερες αποδόσεις και αμέτρητα ειδικά στοιχήματα (21+).

Οι Μονεγάσκοι από την πλευρά τους θα προσπαθήσουν να φτάσουν σε μια σπάνια ανατροπή. Από το 1971 και μετά μόνο 9 ομάδες κατάφεραν να αντιστρέψουν ήττα με 2-0 εντός έδρας. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί πως, από τις 9 ομάδες που ήπιαν το πικρό ποτήρι του αποκλεισμού, οι δύο μιλούσαν… ιταλικά! Πρόκειται για τις Ιντερ και Φιορεντίνα που αποκλείστηκαν από Μπάγερν και Γκρασχόπερς με διαφορά μιας δεκαετίας (1989, 1999)!