Η βραδιά που λύγισαν οι «ροσονέρι» (vid)

Το Sportingblog θυμάται τη μεγάλη νίκη της Ενωσης κόντρα στη Μίλαν το 2006, αλλά και τις αναμετρήσεις της κόντρα στους «ροσονέρι». ΑΕΚ - Μίλαν με πριμ 5%*, ακόμα καλύτερες αποδόσεις και 180+ ειδικά στοιχήματα (21+)!

Συναντήθηκαν στην πρώτη χρονιά του Champions League, έχοντας στον όμιλο την Καζίνο Σάλτσμπουργκ και τον Αγιαξ. Η πρώτη μεταξύ τους μονομαχία έλαβε χώρα στη Νέα Φιλαδέλφεια με την ΑΕΚ να κρατά τη Μίλαν στο 0-0 στις 19/10/1994. Δεκατέσσερα βράδια αργότερα στην Τεργέστη, ο Σαβέφσκι θα ανοίξει στο σκορ για τον «δικέφαλο» και μέχρι το 65’ η ΑΕΚ φαινόταν ικανή για το θαύμα. Μέσα σε 8 λεπτά, η ομάδα του Μπάγεβιτς έχυσε την καρδάρα με το γάλα, με τον Κριστιάν Πανούτσι να την πληγώνει δις για το τελικό 2-1 (67’,73’).

Παίξε νόμιμα στο Μπασκόνια - Παναθηναϊκός και η Sportingbet.gr σε ανταμείβει, ακόμα κι αν χάσεις* (21+)!

Πέρασαν περισσότερα από 20 χρόνια για να διασταυρώσουν ξανά οι δύο ομάδες. Ηταν και πάλι για τους ομίλους τους Champions League και την πρώτη αγωνιστική, η Μίλαν ανέλαβε ρόλο οικοδεσπότη. Με τους Ιντζάκι (17’), Γκιουργκιούφ (41’) και Κακά (76’), η ομάδα του Αντσελότι μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση, ωστόσο την περίμενε… μπλόκο την τέταρτη αγωνιστική. Το ΟΑΚΑ κόχλαζε από τον κόσμο της ΑΕΚ που το κατέκλεισε και ζητούσε επιτακτικά μια νίκη, λίγες εβδομάδες μετά την πρώτη της ομάδας στο θεσμό (1-0 τη Λιλ στις 01/11/2006). Στο 32’, το ηφαίστειο που… σιγόβραζε εξεράγη, όταν ο Ζούλιο Σέζαρ έστειλε συστημένη την μπάλα στην γωνιά του Ντίντα, εκτελώντας μαεστρικά ένα φάουλ σε εξαιρετικό σημείο.

Λάτσιο – Νις με επιστροφή στοιχήματος*, αν ο Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς σκοράρει το πρώτο γκολ του αγώνα (21+)!

Τίποτα δεν θα άλλαζε στα επόμενα λεπτά, παρά τις ευκαιρίες του Ιντζάκι αλλά και τους Σέζαρ στο δεύτερο ημίχρονο και η ΑΕΚ θα πανηγύριζε μια από τις σπουδαιότερες νίκες της ιστορίας της (1-0). Εν τέλει, και παρά τους 8 βαθμούς που μάζεψε θα περιοριζόταν στην τρίτη θέση και τα νοκ άουτ του Europa League, αφού πληρώθηκαν ακριβά οι δύο ισοπαλίες κοντρα στην Αντερλεχτ (2-2, 1-1), γεγονός που θα επέτρεπε στη Λιλ να προκριθεί ως δεύτερη πίσω από τη Μίλαν…

Παίξε νόμιμα στο καζίνο της Sportingbet.gr! Οι νέες αφίξεις της εβδομάδας στα παιχνίδια και η έκπληξη της ημέρας* στο ζωντανό καζίνο  (21+)!