Κόκκινη… μετάλλαξη!

Η Λίβερπουλ εντυπωσιάζει με την επιθετική λογική της και μια σύγκριση με πέρσι στο αντίστοιχο διάστημα, αρκεί…

\r\nΟ Γιούργκεν Κλοπ βάζει την σφραγίδα του στη φετινή έκδοση της Λίβερπουλ, με τους «ρεντς» να αποδεικνύονται αρκούντως παραγωγικοί στο ξεκίνημα της σεζόν. Μέχρι στιγμής, σε επτά επίσημα ματς σε όλες τις διοργανώσεις, μόνο στην ήττα 2-0 από την Μπέρνλι δεν βρήκαν δίχτυα, σημειώνοντας τουλάχιστον δύο τέρματα σε πέντε περιπτώσεις. Μάλιστα επαλήθευσαν μόνοι το over 2.5 σε τέσσερα από τα επτά, γεγονός που αποδεικνύει την επιθετική λογική που διέπει το συγκρότημα από το «μεγάλο λιμάνι».\r\n\r\nΣυγκεκριμένα, βρήκε δίχτυα 19 φορές ως τώρα, ήτοι σκοράρει 2.7 τέρματα ανά 90λεπτο με highlight το 0-5 επί της Μπέρτον στο League Cup, ενώ τέσσερα γκολ σημείωσε κόντρα στη Λέστερ για την Premier League.\r\n\r\nΜια ματιά στην αντίστοιχη περσινή περίοδο, αναδεικνύει την αλλαγή στον τρόπο που αντιμετωπίζει τα παιχνίδια της η Λίβερπουλ, καθώς στο ξεκίνημα της σεζόν 2015-16, βρήκε δίχτυα μόλις πέντε φορές. Η πρόοδος παρατηρείται δια γυμνού οφθαλμού, καθώς σε επτά ματς, απέτυχε να σκοράρει σε δύο περιπτώσεις, ενώ οι μόλις δύο νίκες που πέτυχε ήρθαν με σκορ 1-0 (Στόουκ εκτός, Μπόρνμουθ εντός)!\r\n\r\n