Το σόου του Super Mario

Το Γερμανία - Ιταλία βρίσκεται προ των πυλών και το blog της Sportingbet θυμάται την τελευταία μονομαχία των δύο ομάδων σε νοκ άουτ ματς τελικής φάσης.\r\n\r\n\r\n\r\nΗ παράδοση είναι ξεκάθαρα με τους «ατζούρι», ειδικά όταν πρόκειται για τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης. Η Ιταλία σε οκτώ ματς κόντρα στη Γερμανία, μετρά τέσσερις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες, με πιο πρόσφατο το 2-1 στον ημιτελικό του Euro 2012. Η αναμέτρηση μετατράπηκε σε προσωπικό σόου του Μάριο Μπαλοτέλι, ο οποίος με δύο τέρματα «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του. Ο Μπουφόν πήρε την σκυτάλη στο δεύτερο μέρος καθοδηγώντας την υποδειγματική άμυνα της ομάδας, επεμβαίνοντας σωτήρια όσες φορές κι αν χρειάστηκε. Στις καθυστερήσεις μείωσε με πέναλτι ο Οζίλ, ωστόσο το τελικό 2-1 έστειλε την Ιταλία στον τελικό, εκεί βέβαια όπου υποτάχτηκε πολύ εύκολα με 4-0.\r\n\r\nΣτο ξεκίνημα του τουρνουά, η ομάδα του Πραντέλι βρέθηκε στον ίδιο όμιλο με Ισπανία, Κροατία και Ιρλανδία. Σκόραρε και στα τρία ματς, το σύνολο τερμάτων 2-3 επαληθεύτηκε ισάριθμες φορές, μαζί με την πρόκρισή της στα προημιτελικά. Με πέντε πόντους και δύο ισοπαλίες, οι «ατζούρι» πέρασαν δεύτεροί πίσω από τη «ρόχα», για να βρουν την Αγγλία στους «8». Το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στα 120 λεπτά, ωστόσο τα δύο χαμένα πέναλτι των Γιανγκ και Κόουλ, έστειλαν την Ιταλία στον τελικό.\r\n\r\nΣτην αντίπερα όχθη, η Γερμανία βρέθηκε στον όμιλο του… θανάτου, ωστόσο αποδείχτηκε εξαιρετικά ικανή και έτοιμη. Στην πρεμιέρα επιβλήθηκε 1-0 της Πορτογαλίας, έκαμψε την αντίσταση των Ολλανδών (2-1) και στο φινάλε του γκρουπ επικράτησαν της Δανίας (2-1). Το σταύρωμα των οκτώ είχε χρώμα «γαλανόλευκο», καθώς αντιμετώπισαν την Ελλάδα. Το σύνολο του Φερνάντο Σάντος πάλεψε, ωστόσο η ανωτερότητα των «πάντσερ» καθρεφτίστηκε στο τελικό 4-2, με τη «νασιολαμαντσαφτ» να ετοιμάζεται για τον προημιτελικό, έχοντας παρακαταθήκη 9 γκολ σε τέσσερα ματς στα τελικά. Βέβαια, η αλήθεια εκεί αποδείχτηκε αρκετά διαφορετική, καθώς έμειναν για 90+ λεπτά χωρίς να «ματώσουν» τα αντίπαλα δίχτυα και μοιραία πήραν πρόωρα το δρόμο της επιστροφής.\r\n\r\nΓερμανία - Ιταλία            2-1\r\n\r\nhttps://www.youtube.com/watch?v=Cxj4wnnlcYQ\r\n\r\n \r\n\r\n \r\n\r\n